Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

İhsan Doğramacı’nın Hayatı

Nüfuzlu bir ailenin oğlu olan İhsan Doğramacı Yıldız Irak’ta doğdu. Babası Doğramacızade Ali Paşa, Erbil Belediye Reisıydı. Anası İsmet Bayan, uzun seneler Kerkük mebusu olarak vazife yapmış, Kırdarzade Mehmet Ali Satış’in kızıydı.
Uluslararası Pediatri Kurumu Devir Reisı Enver Hasanoğlu ve IPA Dış İlişkiler Yönetmenü Asalet Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın başüstüneğu üzere soyları kuzay Irak’a uzanmaktadır.
İhsan Doğramacı, Erbil’deki Türki ilköğretiminin peşi sıra Beyrut Amerikan bezi Kolejini bitirdi. Üç yıl Destedat Tababet Fakültesi’ne devam etmiştir. Daha sonra eğitimini İstanbul Tababet Fakültesi’nde tamamlayarak 1938’bile tıp doktoru olarak çıkışlı olmuşdolaşma.
Ankara örnek Hastanesinde Profesör Albert Eckstein’in nispetle pediatri bilirkişiı başüstüne. Eksperlik sonrası çdüzenışmalarını Harvard Üniversitesi’ne bentlı Boston Çocuk Hastanesi ve St. Louis Çocuk Hastanesi’nde sürdürdü.

İhsan Doğramacı’nın Başarıları

İhsan Doğramacı 1947 senesinde ailesiyle birlikte Ankara’evet yerleşti. Genç çocuk hekimi Ankara Üniversitesi Tababet Fakültesi’nde1949 senesinde doçent, 1955 senesinde da profesör başüstüne.
İhsan Doğramacı, 1955 senesinde Ankara Üniversitesi’ne bentlı Çocuk Sağlığı Enstitüsü’nü kurdu.
Profesör Doğramacı 1963 senesinde Ankara Üniversitesi Rektörü başüstüne ve bu görevini 1965 yılına derece sürdürdü. 1965-1967 döneminde bile Tutarlı Gün doğusu Uygulayım Üniversitesi Mütevelli Heyet Serkanlığını yürüttü. 1967 senesinde Hacettepe Tababet Fakültesi ile Çocuk Sağlığı Enstitüsünü birleştirerek Hacettepe Üniversitesini oluşturdu. 1975 yılına derece bu üniversitenin rektörlüğünü yürüttü. Hacettepe Üniversitesindeki rektörlük süresinin tamamlanmasından sonra Paris Descartes Üniversitesine Pediatri Profesörü olarak atandı.
1980 senesinde, Türkiye’deki yüksektalim sistemini düzenleyecek yeni bir yasanın hazırlıkları derunin Türkiye’ye çağrı edildi.
İhsan Doğramacı 1981 senesinde kurulan Yüksektalim Müesses’nun ilk reis beyı olarak vazife aldı. Bu görevini ortalama 11 yıl sürdürdü. Serkanlığı döneminde muallaöğretimde okullaşma tenasüpında hızlı bir enseış görüldü ve üniversitelerimiz ülke çapında yaygınlaşcevher başlangıçladı. Bilimsel yayınlarda da önemlice artışlar ortaya çıktı.

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

Profesör Doğramacı, zaman sayıları 50’ye yaklaşan Vakıf Üniversitelerine kurulumuna öncülük etmiştir. Ülkemizin ilk Vakıf Üniversitesi olan Bilkent Üniversitesini 1984 senesinde kurmuşdolaşma. Asalet Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın kurmuş başüstüneğu Bilkent Üniversitesi Iktisat kısmınde terbiye görmüştür.
İhsan Doğramacı 1946’da henüz 31 yaşlarındayken Cihan Dirlik Örgütü’nün üretimunda vazife almıştır. Örgütün Anayasasını imzalama şansına iye olmuşdolaşma. Bu çerçevede Kanada, Brezilya, Nijerya ve Kamerun’da tıp merkezlerinin ve okullarının kurulmasına şahsen öncülük etmiştir.
İnsan Doğramacı Cihan Dirlik Asamblesinde 6 yıl süresince Türk delegasyonunun başlangıçkanlığını yapmıştır. 1976’da Avrupa bölgesi ülkeleri reis beyı ve Asamblenin ikinci reis beyı olarak vazife almıştır.

Uluslararası Pediatri Kurumu Enver Hasanoğlu, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

UNICEF’in program komitesine üç zaman, Patronaj Kuruluna da iki zaman riyaset yapan Doğramacı 1968 senesinde başlangıçkanlığına seçildiği Uluslararası Pediatri Kurumunun çeyrek asır süresince reis bey ve umumi dolaysızörlüğü görevini yürütmüştür. Dirimı süresince kendisinin sağ kolu olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu sonraki yıllarda Uluslararası Pediatri Kurumu başlangıçkanlığını yürütürken, Asalet Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın senelerce başlangıçkanlığını yürüttüğü kurumda Dış İlişkileri Direktörlüğünü yürütmektedir.
İhsan Doğramacı çok sayıda ödül, madalya ve nişanın sahibi olmuşdolaşma. Aralarında Amerika Birleşik Devletleri, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Mıpeçe’ın bulunduğu 14 ülkedeki 26 üniversiteden fahri hekim unvanı almıştır.
Doğramacı’nın tıp ve keyif bilimleri düzlükında çok sayıda ilmî makalesi, eser fasılü ve kitabı bulunmaktadır. Kendisi Arabi, Farsça, Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerini çok çok derecede bilmekteydi.
Avrupa Konseyi 1998 senesinde Viyana’da yapılan bir törenle namına Barış, Türe ve Lezizgörü Ödülünü vermiştir.
Azerbaycan, Dominik Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, İran ve Polonya üzere biraşırı devletin reis beyı Profesör Doğramacı’evet ülkenin en mualla nişanlarını sunmuşlardır. Mıpeçe Parlamentosu ve dayanıklı çok millî gösteriş Doğramacı’evet en saygınlık ödüllerini vermişlerdir.
Türkiye Makro Ulus Meclisi namına Devlet Üstün Ihtimam Madalyasını tevcih etmiştir.
Profesör Doğramacı’nın ortalama 95 salname meslekı çocuklara, gençlere ve tüm insanlığa özen aşkıyla düntir. Kendisi, yalnızca Türkiye’ye bileğil dünyanın dayanıklı çok ülkesine verdiği özen ve sunmuş olduğu katkılarla keyif, terbiye ve marifet derunin yarattığı kurumlarla daim geçekırlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir